www.VD.pl przystawki| bistro mama bistro mama: przystawki - Wszystkie posty
Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
przystawki
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przystawki. Pokaż wszystkie posty
Pieczone awokado z sosem chipotle majo

Pieczone awokado z sosem chipotle majo

pieczone awokado

Dzień dobry, dzień dobry! Mówiłam w maju, że za jakiś tydzień już wrzesień? No i proszę, wszystko się zgadza. Staram się z całych sił chłonąć  wiosnę, lato i ciągle mało i za szybko. Jak Hania była mała, wstawała rano i pytaliśmy jak spała, odpowiadała nam: mao i zieee. Więc tak mam z kolejnym latem, które właśnie minęło. 

Jesień jest piękna. Lubię jesienne temperatury, jesienne kolory i ubrania. Ale nie lubię faktu, że po złotym czasie przychodzi miesiąc nocy (tak widzę listopad), później chwilę lepię uszka, czekam na gości i znowu jestem w dwóch miesiącach, które kojarzą mi się z poczekalnią albo jakąś kolejką do lepszego, czyli do wiosny. 

Ale nie byłabym sobą, gdybym tych miesięcy nie doceniała. Można wtedy bez specjalnych wyrzutów sumienia leżeć pod kocem z książką, wyjadać łyżeczką śliwki pod kruszonką i popijać ziołowe herbatki. Można też znaleźć czas na nowe dania i przekąski.  Choćby jak to z awokado, które powstało w wyniku... nadmiaru awokado. Do wyboru miałam - albo nutella albo piekę. Dzieci odmówiły nutelli, więc została wersja wytrawna. 

Można jeść  na zimno i na ciepło. Tylko po przekrojeniu awokado należy sprawdzić, czy nie jest gorzkie. Do tego sos chipotle, moje odkrycie tegorocznych wakacji! Mieszam go również z sałatkami do pracy. Papryczki chipotle można kupić np. w Kauflandzie.  



Składniki:
  • 2 szt. awokado 
  • 1 jajko 
  • 2 łyżki mąki 
  • 3-4 łyżki startego parmezanu 
  • 5-6 łyżek panierki panko 
Przygotowanie: 
  1. Awokado obieramy i usuwamy pestkę. Kroimy na ósemki. 
  2. Przygotowujemy trzy miski: 
    • do pierwszej wsypujemy mąkę
    • do drugiej wbijamy jajko i roztrzepujemy widelcem 
    • w trzeciej mieszamy parmezan z panierką panko 
  3. Kawałki awokado obtaczamy najpierw w mące, później w jajku, a następnie w mieszance parmezanu z panko. 
  4. Układamy na blaszce i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 20-25 minut, na złoty kolor. 
  5. Podajemy z dipem ( u mnie sos chipolte majo) 
Sos chipotle majo:
  • 2 papryczki chipotle z zalewy 
  • 5 łyżeczek majonezu
  • 3 łyżeczki jogurtu naturalnego (lub tylko majonez)
  • 2 łyżeczki soku z cytryny lub limonki
Przygotowanie: 
          Wszystkie składniki miksujemy razem. 






Burak, rukola i feta!

Burak, rukola i feta!



Takie nic. Coś z niczego. A pyszne i dla oka przyjemne. W trzy minuty dosłownie, no chyba, że buraki trzeba upiec :) Ale wiecie... czasy takie, że nawet jajka gotowane na miękko albo na twardo, do wyboru i koloru, można kupić w supermarkecie. Można i parowane buraki. Kupuję czasami i jeżeli w składzie nie mają nic oprócz buraków i wody, to będę kupować nadal ;) Duże ułatwienie i oszczędność czasu.


Ciasto filo z nadzieniem serowym

Ciasto filo z nadzieniem serowym


Kiedy pierwszy raz zrobiłam taką wersję nadzienia do ciasta filo, była pogoda piękna jak dziś. Byliśmy na spacerze w Turawie i spotkaliśmy żłobkową "ciocię" Franka. Została nawet poczęstowana przez nas tą przekąską. Pewnie też tak macie, że smaki (nie tylko te z dzieciństwa) kojarzą się z pewnymi sytuacjami czy osobami. Cytrynowy płyn do mycia naczyń kojarzy mi się nadal bardzo mocno z Anglią, zapach lukrecji z paczką z Niemiec w latach 80-tych...  

Paluchy drożdżowe z rozmarynem

Paluchy drożdżowe z rozmarynem

 

W drugim dziecku cudowne jest to, że nie rodzi się egoistą. Może to zbyt górnolotne słowa, ale  coś w tym jest. Obserwuję z podziwem jak naturalne jest dzielenie się z rodzeństwem u młodszego dziecka. Odkrywam, że drugie dziecko naturalnie ma to, czego pierwsze dziecko uczy się od rodziców. Być może się mylę, być może to tylko zbieg okoliczności. Tak jakoś jest, że dając Frankowi cokolwiek do ręki, on wyciąga drugą łapkę i mówi "i jesie dla Hani". W sklepie, kiedy odciągam go od półek ze słodyczami, on łapie lizaka i krzyczy "dla Hani jesie, dla Hani!". 


Pieczona ricotta

Pieczona ricotta


Pewnie zdziwi niektórych to, co teraz napiszę. Nie przepadam za ricottą, wolę tradycyjny polski twaróg. Jednak do przygotowania szpinakowego farszu do tej przekąski, idealny serem jest właśnie ricotta. Kupiłam  dwa opakowania, tak na wszelki wypadek, bo nie wiedziałam do końca czy jedno wystarczy. Wystarczyło, a ja zostałam z drugim w lodówce. 

Paszteciki z ciasta francuskiego... na ostatnią chwilę

Paszteciki z ciasta francuskiego... na ostatnią chwilę


Mam albo mylne wrażenie, albo się starzeję ;) 
Czy coraz więcej osób pragnie spędzać sylwestrowy wieczór w domowym zaciszu? 

Gdzie się nie obejrzę, kogo nie zapytam - wszyscy mówią o ciepłych kapciach, piżamkach i dobrym filmie na wieczór. Nie może zabraknąć również dobrych przegryzaczy :)

Im człowiek starszy, tym podejście do zabawy sylwestrowej inne. 

Ja tak lubię od lat i nic na to nie poradzę...
O 21 otworzymy z Hanią dziecięcego szampana, a po północy zajrzymy z mężem do dzieci  i ucałujemy ich miękkie włosy, życząc im pięknego roku. 

I Wam również takiego życzę!




Śledzie w miodzie z grzybami i orzechami. Galeria Sylwestrowych Propozycji.

Śledzie w miodzie z grzybami i orzechami. Galeria Sylwestrowych Propozycji.


Co roku staram się przygotować świąteczne śledzie na dwa sposoby z nowych przepisów. Tych nie miałam w planie, ale kiedy przeczytałam przepis, wiedziałam, że muszę je zrobić. Łączą w sobie wszystkie tradycyjne świąteczne składniki i smaki, które bardzo lubię. 


Drugie śniadanie. Z gruszką.

Drugie śniadanie. Z gruszką.

Z gruszką i nie tylko...
Rzadko zdarza się, żeby w lodówce/piekarniku/domu
były jeszcze resztki tego co akurat publikuję.

Ale dziś jest ten dzień.
Jem właśnie - o 13.30 - takie drugie śniadanie ;)


Tartaletki ze szpinakiem

Tartaletki ze szpinakiem

Dziś bistro mama serwuje przysmak wszystkich dzieci ;)
zwłaszcza tych dużych, urodzonych w latach 70-tych i 80-tych, które musiały jeść zieloną papkę w przedszkolu i na szkolnej stołówce...

Ja do przedszkola nie chodziłam,  a w mojej podstawówce nigdy szpinaku nie było.
Może dlatego nigdy nie bałam się go spróbować.
Za to jak już spróbowałam to zakochałam się na całe życie.
Moja trzyletnia córka również lubi szpinak, pewnie dlatego, że jeszcze nie chodzi do przedszkola :)))


Gruszka z serem pleśniowym i orzechami

Gruszka z serem pleśniowym i orzechami

To mój dzisiejszy obiad i jedna z tych zachcianek, które jak już wbiją mi się do głowy, to odliczam minuty do końca pracy :)



Rolada szpinakowa z łososiem

Rolada szpinakowa z łososiem

Nietknięta :( tylko ja jadłam, ale ja kocham te smaki.
Dziadek nie (szpinak no way), babcia nie (za duzo na noc), mój mąż też nie (szpinak be, łosoś be, ewentualnie serek mógłby wygrzebać), a Hania to juz w ogóle. Może jutro goście będą łaskawsi :)








Na francuską nutę

Na francuską nutę







Zainspirowana "Przepisem na życie" przedstawiam "Przepis na parówki" w cieście francuskim, z suszonymi pomidorami.
















www.VD.pl
Copyright © bistro mama , Blogger