www.VD.pl francuskie i półfrancuskie| bistro mama bistro mama: francuskie i półfrancuskie - Wszystkie posty
Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
francuskie i półfrancuskie
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą francuskie i półfrancuskie. Pokaż wszystkie posty
Ciasto francuskie z lemon curd

Ciasto francuskie z lemon curd

Czasami niewiele potrzeba do szczęścia :)
Do dość cierpkiego szczęścia, 
bo soku z cytryn do lemon curd nie żałowałam.
Przepis będzie wyjątkowo krótki :)

Ach, i jeszcze coś...
Nie wpadłam sama na to, że z ciasta francuskiego można zrobić tort.
Kiedy miałam 11 lat mama zabrała mnie ze sobą w sentymentalną podróż na Ukrainę.
Bardzo się wtedy bałam, żeby się nie zgubić, żeby na chwilę nie stracić mamy z oczu.
Pamiętam też, jak po męczącej podróży przysypiałam nad talerzem zupy 
i jak chwilę później słodko usnęłam w wielkim łóżku pod wielką pierzyną. 
I pamiętam tort z ciasta francuskiego, przyniesiony z cukierni. 
Pierwszy raz wtedy usłyszałam o cieście francuskim. 
Był przełożony kremem waniliowym i to jeden z tych smaków z podróży, 
który pozostał w mojej pamięci na zawsze. 



Rożki z gruszką i powidłami śliwkowymi

Rożki z gruszką i powidłami śliwkowymi

Już kiedyś robiłam podobne rożki z serem,
 te też miały takie być, ale w ostatniej chwili pomyślałam 
- dlaczego nie gruszka? A miałam zapas. 
A do gruszki bardzo pasują powidła śliwkowe, 
o tym połączeniu smaków było już na blogu dwa razy:

oraz



Rożki z serem i rodzynkami

Rożki z serem i rodzynkami

I kto by pomyślał, że w pierwszej wersji
 to miały być pierogi z kaszą gryczaną i serem? ;)
 ale w domu zabrakło mi mąki.
Na szczęście było ciasto francuskie.

Bardzo proste w wykonaniu.
I przepyszne :)
Znikają jeszcze ciepłe w niewyjaśnionych okolicznościach...
Nadzienie może być dowolne - jabłko, gruszka, mak, powidła.
Zrobiłam z białym serem i rodzynkami.


Ciastka półfrancuskie na dwa sposoby

Ciastka półfrancuskie na dwa sposoby

Przepis z zeszytu mojej mamy.
Robiłyśmy te ciastka na święta.
Pomysł, aby przekładać je dżemem był mój :)
Miałam jakieś 13-14 lat i wtedy te ciastka nie doczekały świąt :)

Tym razem zrobiłam je dla mojej córki do przedszkola.
Okazja nie byle jaka - pasowanie na przedszkolaka :)

Ciastka półfrancuskie nie są idealne do takich przekładańców,
ponieważ w trakcie pieczenia dość nierówno rosną (robią się brzuszki),
ale w smaku nic im nie dorówna, więc to, że nie są jak od linijki, można im naprawdę wybaczyć.

Ciastka robię zawsze z podwójnej porcji.



www.VD.pl
Copyright © bistro mama , Blogger