www.VD.pl babki| bistro mama bistro mama: babki - Wszystkie posty
Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF
babki
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą babki. Pokaż wszystkie posty
Murzynek

Murzynek


murzynek

Ta forma na bakowe ciasta musiała być moja. Upatrzyłam ją sobie kilka lat temu, niestety kosztowała blisko 200 zł i nie wydałabym takich pieniędzy na blaszkę do ciasta, choćby była powlekana złotem. Co jakiś czas wypatrywałam ją w internetowych sklepach, dodawałam do koszyka, choć i tak wiedziałam, że nie kupię. Czekałam na promocję, ale się nie doczekałam. 

Aż wczoraj zaszłam do Duki, bez żadnych planów zakupowych i patrzę - taka jak ta, którą chciałam, tylko jakieś trzy razy tańsza. 49 zł to zawsze lepiej niż 194 złote (dokładnie tyle kosztuje z firmy Nordic Ware). Podejrzewam, że po moim poście wczorajszym na FB kilka sztuk Duka sprzedała :) 

Forma jest solidna, ciasto odeszło z niej bez najmniejszego problemu. O identycznym wzorze są również silikonowe, ale do nich nie jestem przekonana. Na pierwszy rzut poszedł murzynek, tym samym załatwiłam część drugiego śniadania do szkoły ;) A murzynek taki klasyczny, PRL-owski, tyko zamiast margaryny było masło. Smak dzieciństwa. Jednak zamiast prodiżu - wytworna w swym kształcie forma.  

klasyczny murzynek

Składniki:
  • 200 g masła
  • 150 ml mleka 
  • 250-280 g cukru 
  • 3 duże łyżki kakao
  • 2 łyżki powideł śliwkowych
  • 4 średnie jajka
  • 260 g mąki pszennej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Przygotowanie:
  1. Do rondelka wkładamy masło, cukier, kakao i wlewamy mleko. Podgrzewamy i mieszamy do rozpuszczenia składników. Odstawiamy do ostudzenia.  
  2. Do chłodnej masy wbijamy jajka, dodajemy powidła i dokładnie mieszamy. 
  3. Dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Wszystko razem łączymy za pomocą miksera lub drewnianej łyżki. 
  4. Formę smarujemy masłem i obsypujemy mąką krupczatką lub bułką tartą. Wlewamy ciasto. 
  5. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C ok. 50 minut, do tzw. suchego patyczka.. 
  6. Wyciągamy i odstawiamy do ostygnięcia.
  7. Ciasto możemy polać polewą lub oprószyć cukrem pudrem. 
  8. Smacznego!

murzynek na maśle

murzynek



Puszysta babka cytrynowa

Puszysta babka cytrynowa


Babkę upiekłam w lutym, wyciągnęłam świąteczne lampki - zajączki, jajeczka, zrobiłam zdjęcia i ze smakiem zjedliśmy ciasto na deser. Za oknem padał deszcz, było szaro, buro i zimno. Marzyłam o kwietniu, wiośnie i świętach takich jak w zeszłym roku. Marzyłam o schowaniu kozaków i zimowych kurtek. O rowerze i sportowej bluzie. 

Mamy kwiecień, piękną pogodę i święta za parę dni. Nie cieszą schowane ubrania i myśli o rowerze. Mierzymy się z nową rzeczywistością, którą do tej pory oglądaliśmy na Netfliksie. Sama myśl o świętach powoduje u mnie ścisk w żołądku. Mieliśmy świętować 60 rocznicę ślubu moich teściów. 60-tą!! Będą w tym czasie sami i musi nam wystarczyć zwykły telefon.

Zapamiętamy ten czas na zawsze, bez względu na to w jakim stanie każdy z nas z tego wyjdzie.  Mąż mi często powtarza, że ja mam dobry charakter na takie kryzysy, bo pomimo wrodzonej melancholii, zawsze widzę więcej plusów niż minusów.

Niech te święta więc bez względu na wszystko - będą wesołe na tyle, na ile być mogą. Niech niesie się odgłos tłuczonych jajek przy wielkanocnym śniadaniu, niech leje się woda w poniedziałek, niech na stole nie zabraknie ulubionych smakołyków, a w sercu nadziei. 


Składniki:
wymiary dna keksówki: 22 cm x 8,5 cm
  • 200 g masła
  • 170 g cukru
  • 150 g mąki pszennej
  • 150 g mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 4 jajka
  • 2 łyżki śmietany 18 lub 12%
  • starta skórka i wyciśnięty sok z 1 cytryny 
Przygotowanie:

  1. Masło miksujemy z cukrem. Następnie dodajemy po jednym żółtku i dalej miksujemy. 
  2. Dodajemy śmietanę, sok z cytryny i startą skórkę (przed starciem cytrynę parzymy wrzącą wodą). 
  3. Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiewamy z proszkiem do pieczenia i powoli dodajemy do zmiksowanej masy.
  4. Osobno ubijamy pianę z białek i delikatnie mieszamy ją z ciastem.
  5. Keksówkę o wymiarach 22 cm x 8,5 cm wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy do środka ciasto. 
  6. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (z termoobiegiem) przez ok. 50-60 minut (do tzw. „suchego patyczka”).
  7. Po upieczeniu studzimy. Wystudzoną posypujemy cukrem pudrem, oblewamy lukrem lub polewą. 
  8. Smacznego!




Cytrynowa babka majonezowa

Cytrynowa babka majonezowa

cytrunowa babka z majonezem

- O nieeee, ja tej babki nie będę jadł na pewno!!!! 
- Mamooooo, po co mówiłaś, że dałaś tam majonez????

Myślicie, że nie jedli? Najpierw obwąchali, rozdrobinili w drobny mak, czy przypadkiem ten majonez gdzieś się nie ukrył w płynnej postaci i spróbowali. 

Babka drożdżowa

Babka drożdżowa



Mam jakieś 10 lat, jest kwiecień, mama szykuje wielkanocny koszyczek. Pełno w nim malowanych i niemalowanych jajek. Jest też chlebek, kiełbaska, słona pascha (o tym za chwilę), sól, ćwikła, czekoladowy zając z Niemiec, cukrowy baranek.  Mama kończy dekorować koszyczek, ubiera mi ciepłą białą wełnianą czapkę z pomponem i wysyła do kościoła.


BABKA ŚNIADANIOWA (TANIA)

BABKA ŚNIADANIOWA (TANIA)



Babę drożdżową upiekłam jeszcze w styczniu, bo takie było życzenie drugiej połowy. Czekała na swą kolej, żeby mogła się pokazać na blogu, aż minął luty, marzec i za rogiem widać już święta (choć aura na to nie wskazuje zupełnie). Nie ma więc lepszego czasu na zamieszczenie przepisu na taką babkę, jak tylko tu i teraz. Na kilka dni przed Wielkanocą. 


Babka marmurkowa II

Babka marmurkowa II


Pora się odgruzować... wyciągnąć stare przepisy i dodać zdjęcia z dysku, które czekają w kolejce od miesiąca. Dawno nie miałam tak długiej przerwy na blogu i kiedy dziś usiadłam do nowego postu to uświadomiłam sobie jak bardzo to lubię. Dużo ostatnio się działo, nie zdążyłam się dobrze obrócić, a połowa maja za mną. Wyjątkowo zaniedbałam urodziny Hani, które już w poniedziałek. Nie mam prezentu, nie mam pomysłu, ale mam chęci, a to już bardzo wiele. 


Babka piaskowa

Babka piaskowa



Jeśli ktokolwiek pyta mnie czy pamiętam co było moim pierwszym samodzielnym wypiekiem, to bez chwili zastanowienia odpowiadam: sernik z zieloną galaretką. Wyglądał fatalnie, ale smakował całkiem całkiem. Chyba mam jeszcze gdzieś na niego przepis... I jak siebie znam, to za chwilę zacznę go szukać. Pamiętam jego smak, jakby to było wczoraj.


Babka Zebra

Babka Zebra



Czy wiedzieliście, ze dzisiaj jest Dzień na OPAK?
Pewnie nie, bo to zupełnie nowa inicjatywa.
Jej pomysłodawcą i patronem jest nasze opolskie stowarzyszenie OPAK (Opolski Projektor Animacji Kulturalnych). Stowarzyszenie, które jest blisko Opolskiej Blogosfery, wspiera jej pomysły i zaprasza blogerów do wspólnych akcji.
W tym dniu warto zrobić coś na OPAK!

Kardamonowa babka parzona

Kardamonowa babka parzona




Dwa lata temu, kiedy zbliżała się Wielkanoc,o blogowaniu nawet nie myślałam,
choć swój pierwszy post zamieściłam miesiąc po świętach - w maju.


Babka marmurkowa

Babka marmurkowa

Znowu dzieciństwo :)
Przepis zmodyfikowany po latach,
 ale doskonale pamiętam babkę zwaną "łaciatą" z domu. 
Przepis pochodził ze starej kucharskiej książki, 
a moja mama zapisała obok tego przepisu "bardzo dobra!" 
Poniżej dowód - zdjęcie przepisu. Z tej książki zamierzam jeszcze korzystać.



www.VD.pl
Copyright © bistro mama , Blogger