Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

Chleb 3 ZIARNA na żytnim zakwasie


Kuchenną wagę kupiłam dopiero wtedy, jak pojawiły się na blogu pierwsze komentarze z prośbą o dokładniejsze proporcje w przepisach. I muszę przyznać, że teraz używam jej bardzo często. Choć nadal gotuję "na szklankę i na oko", czyli tak jak lubię najbardziej. Nigdy sztywno nie trzymałam się przepisów, wystarczyło, że mniej więcej zapamiętałam składniki, resztę była dla mnie oczywista lub prawie oczywista ;) 

Jedynym wyjątkiem na wielkiej kulinarnej mapie był od zawsze chleb na zakwasie. Podziwiałam osoby, które tak swobodnie potrafią z zakwasem się obejść. Takie cudne chleby na bazie zakwasu wyczarować. Moje urzędnicze drugie "ja" podpowiadało mi, że do przygody z domowym wypiekiem chleba należy się merytorycznie dobrze przygotować. Tak uczyniłam.

Zanim jednak nastawiłam zakwas, trafiłam na Zakwasową Mapę Polski. Dzięki Dagmarze, która była tam zarejestrowana, dostałam mnóstwo cennych porad i kilka przepisów. Kupiłam też książki, przeczytałam Internety, zaplanowałam wszystko krok po kroku, zakupiłam odpowiednią mąkę i nastawiłam swój pierwszy żytni chlebowy zakwas. Pierwszego chleba nie dosoliłam,  drugi był dużo lepszy, trzeci okazał się znakomity. Trzeci chleb właśnie tutaj dziś prezentuję. 

I jako ciekawostkę (a może raczej przestrogę) chciałam dodać, że razem z razową mąką żytnią bardzo łatwo wprowadzić do domu nowych lokatorów.... Niestety, te kiepskie stworzonka bardzo lubią mąki, kasze i inne sypkie produkty. Na szczęście zorientowałam się od razu po przyjściu do domu, ale mam nauczkę, żeby nie kupować kota w worku, czyli zaglądać do torebek jeszcze w sklepie. 
             

                                                                                                       Inspiracja: Wielkie Żarcie
  • 4-5 łyżek zakwasu żytniego
  • 250 ml wody letniej przegotowanej
  • 250 g mąki żytniej razowej typ 2000 
ciasto chlebowe:
  • 150 ml wody letniej przegotowanej
  • 250 g mąki pszennej 
  • 150 g mąki pszennej razowej 
  • 3 płaskie łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka masła 
  • 3 łyżki ziaren słonecznika
  • 3 łyżki ziaren dyni
  • 3 łyżki czarnego sezamu (lub siemienia lnianego)
dodatkowo:
  • mąka do oprószenia chleba
Zakwas mieszamy i odstawiamy na kilka godzin w ciepłe miejsce, aby pobudzić namnażanie drożdży. Następnie łączymy z przegotowaną letnią wodą oraz mąką żytnią razową (typ 2000). Przykrywamy i odstawiamy do podwojenia objętości na mniej ok. 7-9 godzin (najlepiej na noc). 

Do zaczynu dodajemy pozostałe składniki oprócz ziaren. Mocno wyrabiamy (ok. 20-30 minut). Pod koniec wyrabiania dodajemy ziarna i wyrabiamy kolejne kilka minut. 

Formę okrągłą lub kwadratową (u mnie 21 x 21 cm) smarujemy masłem. Przekładamy ciasto chlebowe do formy. Z wierzchu delikatnie je moczymy (np. pędzlem zamoczonym w wodzie lub mokrymi rękami), a następnie obsypujemy obficie mąką. Można również obsypać chleb ziarnami, wtedy smarujemy delikatnie masłem i posypujemy ziarnami. Przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia*

Gdy chleb wyrośnie (powinien prawie podwoić swoją objętość) wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez ok. 60 minut. 

Po wyjęciu, studzimy na kratce. 

*Czas wyrastania zależy od temperatury i wilgotności powietrza, zwykle trwa to od 1 do 4 godzin. 

Smacznego!


Kanapka:
To było PRZEpyszne!




24 komentarze:

  1. Anonimowy23/10/13

    Czy zamiast mąki pszennej można używać np. orkiszowej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że jak najbardziej, choć jeszcze z samej mąki orkiszowej chleba nie piekłam, ale często mieszam różne mąki i jestem przekonana, że w tym przepisie można mieszać mąkę pszenną z orkiszową albo użyć tylko orkiszowej.

      Usuń
    2. Można, ja taki piekę :)
      Piękny chlebek Justynko!

      Usuń
    3. Dzięki zatem zamieniam pszenna na orkiszową i do dzieła :) jeszcze tylko zdradź przepis na zakwas :) i może jakieś bułeczki zytnie albo orkiszowe? ;)

      Usuń
    4. Jak Patyska mówi, że można, to można na 200 % :) O zakwasie zrobię osobny wpis, może w przyszłym tygodniu, jak nakarmię ten, który ustawiłam dzisiaj. Bułeczki piekłam tylko pszenne, następne będą orkiszowe :)

      Usuń
  2. Goszczę tych samych lokatorów :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja już na szczęście nie, ale pozbycie się ich to malowanie całego mieszkania :(

      Usuń
  3. Anonimowy23/10/13

    Ja niestety też ostatnio przyniosłam ale walczę z nim, a można prosić przepis na zakwas.
    Olka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepis postaram się umieścić w przyszłym tygodniu, dziś nastawiłam nowy zakwas, kiedy będzie gotowy, zrobię mu zdjęcia i umieszczę przepis na blogu. Tymczasem polecam bardzo szczegółowy opis TUTAJ

      Usuń
  4. Anonimowy23/10/13

    Za mną też chodzi taki własny chlebek - ale boję się :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak się okazuje - nie taki diabeł straszny :)

      Usuń
  5. Jestes kreatorka i kusicielka

    OdpowiedzUsuń
  6. Anonimowy23/10/13

    Nie ma się czego bać tylko działać :)
    Ja od kiedy sam pieke chleb to rodzina nie chce juz innego, tego sklepowego. Ewentualnie nie dodaje ziaren, wtedy wychodzi nieco inny i taka odmiana wystarczy. Za mna za to teraz chodza bulki pszenne...
    Rafał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bułki pszenne robiłam raz, ale na drożdżach. Wyszły super, teraz przymierzam się do orkiszowych. Pozdrawiam :)

      Usuń
  7. Ja też przyniosłam lokatorów w hermetycznie zapakowanym opakowaniu migdałów, podobno to ich przysmak. Musiałam wszystko co otwarte wyrzucać;( Było mi smutno, na szczęście od paru dni ich nie widzę i były tylko w migdałach, ale i tak powyrzucałam. Teraz boję się ich bardzie niż pająków.
    Muszę w końcu skusić się na zakwas.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie dziś nastawiłam nowy :) A z lokatorami mam walkę jedną stoczoną, na szczęście wygraną. Teraz bardzo tego pilnuję i jak tylko zobaczę coś podejrzanego, od razu wyrzucam.

      Usuń
  8. Piękny chlebuś:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten chleb rządzi! Sama taki bym chciała! Niestety nie wierzę w swoje umiejętności i go nie spróbuję zrobić. Miałam kilka podejść do chleba na zakwasie. Za pierwszym razem zakwas pracował jak pszczoły w ulu, kolejny zakwas rozleniwił się. Chleb na pierwszym zakwasie był surowy w środku, a z zewnątrz zjarany. Na drugim zakwasie w ogóle nie wyrósł...Normalnie nie pisane mi robienie chleba...I jeszcze do tego ta moja książka o pieczeniu chleba...w maszynie, której nie mam ;/

    OdpowiedzUsuń
  10. o, kolejny zakwasowiec do zrobienia :)
    przedwczorajszy niestety wylądował w stawie (kaczkom smakował), bo właśnie nie używam wagi i wsypałam soli "na oko", a, jak wszyscy wiemy, "na oko" to chłop w szpitalu umarł i stąd mój chlebek nie nadawał się do spożycia. Ale generalnie to lubię chleby na zakwasie, a już zwłaszcza taki ostatnio pieczony w naczyniu żaroodpornym (z braku gara żeliwnego), był trochę zbyt przypieczony od spodu, ale znakomity!

    OdpowiedzUsuń
  11. Tadam ;) po pierwszej wpadce...dzisiaj mam piękny i WYROŚNIĘTY chlebek ;)
    dzięki za konsultacje :-*

    OdpowiedzUsuń
  12. Anonimowy11/1/20

    Dzień dobry,
    Chciałabym upiec ten chlebek a w komentarzach czytałam, że umieści Pani przepis na ZAKWAS - gdzie mogę go znaleźć?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdjęcia mam, ale nigdy nie dodałam przepisu :) Polecam TEN FILMIK Tam jest wytłumaczone krok po kroku jak zrobić żytni zakwas. Pozdrawiam, Justyna.

      Usuń

www.VD.pl
Copyright © bistro mama , Blogger