Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

Tydzien grecki w Lidlu - konkurs!



Kolejny raz Lidl wprowadza na swoje półki produkty z kuchni greckiej. Nie ukrywam, że zawsze z niecierpliwością czekam co będzie nowego w kolejnym tygodniu. Bardzo też lubię śledzić stronę internetową Lidla, gdzie w bardzo przejrzysty sposób można przejrzeć wszystkie nadchodzące kampanie. Kiedy wypatrzę coś ciekawego to nie stoję o 8 rano pod sklepem, choć Lidla mam po drodze do pracy, tylko mam od tego człowieka. Jest nim mój mąż :)

W tej ofercie najbardziej czekam na ser Halloumi, który będzie można kupić za 9,99 zł (opakowanie 225 g). To bardzo dobra cena tego pysznego i często drogiego sera. Najlepszy ser Halloumi jest z grilla, a że jest maj, słońce za oknem - to nie można tego przegapić! Druga rzecz to oliwki, które uwielbiam. Zawsze kupowałam zielone bez pestek, ale tym razem stawiam na czarne z pestkami. Naczynia ceramiczne, Przepiękne! No muszę je mieć! A jeżeli chcesz je mieć również Ty bez ruszania się z domu, czytaj dalej, tam czeka na Ciebie konkurs :)


Oto jeszcze niektóre z greckich smakołyków:
  • liście winorośli nadziewane ryżem (5,99 zł)
  • pierożki z serem Feta (9,99 zł)
  • ser Feta (6,66 zł)
  • ser kozi (12,99 zł)
  • Mousaka(11,99 zł)
  • Bifteki(14,99 zł) – zrazy wieprzowe z nadzieniem z sera twarogowego.
  • BIO-grecką oliwę (14,99 zł)
  • oliwę z oliwek Kalamata (14,44 zł)
  • baklawa (14,99 zł)
  • chałwy (7,77 zł)
Naczynia ceramiczne: dzbanek, miska z uchwytami lub bez oraz zestawy dwóch misek z uchwytami lub bez, w różnych rozmiarach (22,99 zł/szt.). Naczynia są odporne na działanie temperatury do 220°C.

******************************************

KONKURS

DO WYGRANIA:  3 zestawy. A w każdym: oliwki zielone nadziewane pastą z papryki, ocet balsamiczny z miodem oraz trzy naczynia ceramiczne: dzbanek, małą miskę z uchwytami, dużą miskę bez uchwytów).

TEMAT:   produkty greckie w kuchni polskiej czyli oswajamy Greka :)
Wystarczy w komentarzu podzielić się przepisem na danie raczej typowe dla kuchni polskiej lub ogólnie znane, które można urozmaić produktem, który Lidl ma w swojej ofercie w ramach tygodnia greckiego. Dla ułatwienia większość produktów wypisałam wyżej, można również spojrzeć na aktualną gazetkę. Mogą to być na przykład pierogi ruskie z fetą, krem do tortu na bazie chałwy itp. Czekam na Wasze pomysły!

Czas trwania konkursu: 18 – 22 maja 2015 r.
Ogłoszenie wyników: 25 maja 2015 r. (poniedziałek)

 Warunki niezbędne:
  • pozostaw komentarz w poście - odpowiedź na zadanie konkursowe
  • zapoznaj się z REGULAMINEM
oraz
  • pozostaw w komentarzu swój adresu mailowy. Jeśli z pewnych względów nie chciałbyś tego robić, prześlij proszę na moją skrzynkę (bistro.mama@hotmail.com) swój adres mailowy oraz nick, którym podpisałaś/eś swój komentarz pod tym postem.

Sponsorem nagród jest LIDL :)

29 komentarzy:

  1. Roladki z indyka z fetą i suszonymi pomidorami.

    Składniki, 4 porcje:

    4 plastry piersi indyka
    1 kostka sera feta
    1/2 słoika suszonych pomidorów 300 g
    2 łyżki ziołowej przyprawy do grilla
    4 łyżki oliwy z oliwek, sól, pieprz


    Mięso z indyka rozbić tak jak na kotlety. Jedną stronę posypać solą i pieprzem, a drugą przyprawą ziołową do grilla. Ser feta pokroić w grube podłużne słupki ( ja kroję paski od dłuższego boku). Pomidorki osączyć z zalewy. Mięso ułożyć na desce lub foli aluminiowej tak, aby strona z solą i pieprzem była u góry. Na każdej porcji mięsa ułożyć słupek fety i suszone pomidorkami (około 3 pomidorki na sztukę ). Mięso zawinąć ciasno w zgrabne roladki i spiąć dwiema wykałaczkami, żeby roladki w trakcie pieczenie się nie rozpadły. Do naczynia żaroodpornego wlać 2 łyżki oliwy z oliwek i 1 łyżkę zalewy z suszonych pomidorów. Roladki ułożyć w naczyniu i każdą sztukę polać po wierzchu pozostała oliwą z oliwek. Roladki umieścić w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C na 35 minut.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Polędwiczki wołowe zapiekane

    1 polędwiczka wołowa
    1/2 paczki mrożonego szpinaku lub cała paczka świeżego
    1/2 opakowania sera feta
    3 duże cebule
    olej, sól, pieprz, czosnek, bulion wołowy

    Polędwice pokroić w plastry , lekko rozbić nadgarstkiem, natrzeć solą, pieprzem i czosnkiem.
    Cebule pokroić w piórka oprószyć cukrem i dodać szczyptę soli- usmażyć na złoto.
    Szpinak podsmażyć z czosnkiem, odparować, dodać trochę fety i wymieszać- opcjonalnie jeśli nie będzie zwarty dodać jajko.
    W nasmarowanym olejem żaroodpornym naczyniu ułożyć polędwiczki, na nie cebule i szpinak wszystko oprószyć pokruszoną fetą można pospać z góry ziołami prowansalskimi lub majerankiem. Całość zalać bulionem wołowym tak do 2/3 wysokości mięsa. piec pod przykryciem przez 30-40 min 180'C termoobieg na środkowym ruszcie. na koniec ez nakrycia piec 10 min aż się przyrumieni ser.

    Najlepiej podawać z pieczonymi, ziemniaczkami.
    6 ziemniaków
    zioła prowansalskie
    rozmaryn
    tymianek cytrynowy
    czosnek 2 ząbki
    cebula
    oliwa z oliwek

    ziemniaki dokładnie umyć, pokroić w cząstki ( jak kroje na 8) - NIE OBIERAĆ! lekko obgotować w garnku. przełożyć do pojemnika żaroodpornego polać oliwą przyprawić ziołami prowansalskimi, roztartym rozmarynem i tymiankiem, czosnek pokroić na ćwiartki i rozrzucić, cebule pokroić na ósemki rozkruszy, wszytko razem dokładnie wymieszać. Piec na 180'C około 30 min aż będą rumiane (co jakiś czas przemieszać) na najwyższym ruszcie na ostatnie 10min podkręcić temp na 200-220'C i podpiec skórkę aż będzie chrupiąca.

    OdpowiedzUsuń
  4. Anonimowy18/5/15

    Lody chalwowe:
    wystarczy do swojego ulubionego przepisu wkruszyc chalwe i wymieszac dobrze, moga to tez byc nawet lody smietankowe ze sklepu

    moj ulubiony przepis na lody
    10 zoltek
    1/4 szklanki cukru
    1 litr smietany kremowki
    chalwa ok 200 gram
    Zoltka utrzec z cukrem na biala puszysta mase, Smietanke ubic. Wymieszac razem. Wkruszyc chalwe, ilosc zalezy od upodoban. Mase zamrozic.

    Ania M

    OdpowiedzUsuń
  5. Pulpety w sosie pomidorowym
    PULPETY

    • 500 g mięsa mielonego ( 250 g piersi z indyka + 250 g łopatki wieprzowej)
    • szklanka ugotowanej kaszy jaglanej lub gryczanej niepalonej (zblendowanej)
    • jajko
    • oliwki czarne ( kroimy około 10 sztuk)
    • pól pęczka pietruszki
    • ząbek czosnku
    • 0,5 łyżeczki papryki ostrej
    • 1 łyżeczka papryki słodkiej
    • 0,5 łyżeczki czarnuszki
    • sól
    • pieprz biały
    • olej z pestek winogron
    • mąka
    Mięso łączymy z kaszą, jajkiem, posiekaną pietruszką, przeciśniętym ząbkiem czosnku i przyprawami. Następnie dokładnie wyrabiamy i formujemy pulpeciki. Obtaczamy je w mące i obsmażamy na patelni.
    SOS
    • puszka pomidorów
    • 2 szklanki pasatty pomidorowej
    • 3 cebule
    • ząbek czosnku
    • oliwki zielone około 20 szt
    • oregano
    • czubryca
    • sól
    • pieprz
    DODATKOWO
    • ruccola
    • ser halloumi

    Cebule kroimy na pióra i szklimy na patelni. Gdy jest już miękka dodajemy przeciśnięty czosnek, pomidory, pasatte i przyprawy. Dusimy około 10 min i blendujemy. Dodajemy oliwki i pulpeciki. Gotujemy na małym ogniu 10-15 min. Podajemy z ryżem lub makaronem. Na danie polecam zetrzeć ser halloumi i posypać ruccolą.



    OdpowiedzUsuń
  6. Kurczak faszerowany szpinakiem z fetą

    4 pojedyncze filety z kurczaka lub 1 kilogram filetu z indyka
    1 opakowanie mrożonego szpinaku
    1 kostka sera feta
    2 ząbki czosnku
    Sól
    Pieprz
    1 Łyżka masła
    2 Łyżki oliwy z oliwek Kalamata

    Na patelni rozpuszczamy łyżkę masła i przesmażamy na niej rozmrożony szpinak (około 15 minut).
    Kiedy cała woda odparuje wyłączamy szpinak i odstawiamy do przestudzenia. Przestudzony szpinak Mieszamy z rozkruszoną fetą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Farsz doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
    Filety z kurczaka bądź indyka myjemy i osuszamy. Filet kroimy wzdłuż ale tak aby nie rozkroić ich do końca. Filet lekko ubijamy tłuczkiem solimy i pieprzymy z obu stron. Na środku filetu kładziemy 2 łyżki farszu i zwijamy filet jak roladę. Jeśli boimy się, że mięso nam się rozpadnie przewiązujemy je sznurkiem.
    Na patelni rozgrzewamy oliwę i obsmażamy na niej aż do zarumienienia roladki. Zarumienione roladki przekładamy do naczynia żaroodpornego i pieczemy 30-45 minut w temperaturze 180 stopni.
    Jeśli chcemy ograniczyć ilość kalorii gotowe roladki gotujemy na parze około 30 minut. Gotowe roladki zostawiamy do przestygnięcia jeśli mają posłużyć nam jako wędlina, jako obiad serwujemy gorące.

    OdpowiedzUsuń
  7. Anonimowy18/5/15

    Małgorzata K.
    malgosia120@gazeta.pl

    Drożdżówki z chałwą
    Rozczyn:
    3 łyżki mąki pszennej
    2 łyżki letniego mleka
    1 łyżka cukru
    30 g drożdży
    Wszystko wymieszać i pozostawić w ciepłym miejscu na 15 minut.

    Ciasto:
    Wcześniej zrobiony rozczyn
    500 g mąki pszennej
    1 jajko
    2 żółtka
    2 i pół łyżki cukru
    Szczypta soli
    3/4 szklanki mleka
    2/3 łyżki roztopionego masła
    Połączyć wszystkie składniki i dokładnie wyrobić ciasto. Pozostawić w miseczce, przykryć ścierką i zostawić w ciepłym miejscu na ok.1,5 h.

    Nadzienie:
    200 g chałwy
    1 białko
    1 łyżka śmietany kremówki
    Chałwę rozdrobnić widelcem, wymieszać z białkiem i śmietaną.

    Końcówka:
    Gdy ciasto wyrośnie, wyrobić jeszcze raz, podzielić na równe części. Rozpłaszczyć, nałożyć łyżką masę i uformować bułeczkę. Ułożyć na wysmarowanej masłem blaszce, oprószone mąką i odłożyć w ciepłe miejsce na 30 minut i przykryć ścierką. Przed pieczeniem posmarować białkiem. Piec w temperaturze 190 ºC przez około 25-30 minut.

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie ma nic bardziej polskiego niż nasza tradycyjna POMIDORÓWKA.
    Robimy ją na rożne sposoby ostatnio jednak smakuje nam najbardziej z pokruszonym serem feta, takim prawdziwym kozio-owczym :) a oto przepis na naszą ulubiona zupę.

    2 marchewki
    1 pietruszki
    łodyga selera naciowego
    1 szalotka, obrana i opalona nad palnikiem
    kawałek pora
    2 zielaq angielskie
    kilka ziaren pieprzu
    listek laurowy
    sól

    2 puszki krojonych pomidorów
    po kilka listków oregano i bazylii, lub po szczypcie suszonych
    ser feta

    Warzywa obieramy i myjemy. Wkładamy razem z przyprawami do garnka. Zalewamy ok 1,5 l. wody i zagotowujemy. Pyrkoczemy na niewielkim ogniu ok 1,5 godziny. Warzywa z wywaru wyjmujemy.
    Dodajemy 2 puszki krojonych pomidorów, leciutko solimy, przyprawiamy listkami bazylii i oregano.
    Gotujemy ok 10 minut.
    Lekko blendujemy ale tak by część kawałków pomidorów została.
    Podajemy zupę w miseczkach, skropiona oliwą i posypaną kawałkami fety.

    Pozdrawiam serdecznie.
    Marianna zwana Wiewiórą
    kuchennawiewiora@onet.eu

    OdpowiedzUsuń
  9. Wytrawne muffiny z feta i czarnymi oliwkami.

    125 rozpuszczone masła
    1 szkl mleka
    2 jajka
    200 g twardej fety
    10 czarnych oliwek
    5 pimidorków koktajlowych
    400 g mąki
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    rozmaryn
    gałka muszkatołowa
    sól, pieprz

    Mąkę Przesiewowe do miski dodaj sól, pieprz, rozmaryn, gałkę i proszek do pieczenia. W drugiej misce połącz jajka z mlekiem i masłem. Pokrój ser feta w drobną kostkę. Oliwki i pomidorki pokrój na połówki. Dodaj do suchych składników mokre oraz feta, oliwki i pomidorki. Foremki natłuść i wypełnij do 3/4 wysokości. Piecz kolo 30 min w 200 st C.

    paulina.biernat83@gmail.com
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Anonimowy18/5/15

    Filet w panierce z sera feta i marchewki
    Składniki na 6 porcji:
    3 pojedyncze filety z kurczaka ( około 750 g)
    100 g sera feta
    50 g marchewki (obranej)
    jajko
    ½ łyżeczki przyprawy do potraw Kucharek
    1 łyżeczka przyprawy do kurczaka PO STAROPOLSKU
    szczypta pieprzu świeżo mielonego
    3 łyżki mąki
    tłuszcz do smażenia
    Marchewkę ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Ser feta rozcieramy łyżką, wbijamy jajko, roztrzepujemy wszystko dokładnie trzepaczką, dodajemy marchewkę, przyprawy i mieszamy dokładnie. Mięso myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem , każdy filet przekrawamy wzdłuż i delikatnie rozbijamy tłuczkiem(możemy odrobinę posolić pamiętając o tym, że ser feta jest słony a do panierki dodajemy też przyprawy), obtaczamy w mące. Następnie w przygotowanej panierce i smażymy z obu stron na rozgrzanym tłuszczu.

    pozdrawiam, AgataB
    abrzana@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  11. Kiedyś szukając ciekawego pomysłu na pierogi, znalazłem poniższy przepis. Pierogi wyszły obłędne :)

    PIEROGI ZE SZPINAKIEM, SUSZONYMI POMIDORAMI I FETĄ
    (4 porcje)
    450g mąki,
    ok. 1 szklanki ciepłej wody,
    2 solidne pęczki świeżego szpinaku lub 1 opakowanie mrożonego,
    4 kawałki suszonych pomidorów marynowanych w oleju,
    4 ząbki czosnku,
    200g sera typu feta,
    2 łyżki oliwy lub oleju,
    sól i pieprz,
    2 solidne łyżki masła,
    kilka gałązek świeżego tymianku

    Mąkę wsypać na stolnicę, dodać szczyptę soli, łyżkę oliwy lub oleju i mieszając, stopniowo dolewać wodę. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto. Uformować kulę, przykryć ściereczką i odstawić na pół godziny.
    W tym czasie szpinak dokładnie umyć, usuwając grube łodygi. Dość drobno pokroić. Jeśli używamy mrożonego szpinaku, trzeba go wcześniej rozmrozić.
    Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy lub oleju, wrzucić szpinak i dodać przeciśnięte przez praskę 2 ząbki czosnku. Dusić, aż szpinak zmięknie, a nadmiar wody odparuje. Zdjąć z ognia, dodać drobno pokrojone pomidory i pokruszoną fetę. Doprawić pieprzem – soli raczej nie trzeba, bo ser nadaje wystarczającej słoności. Całość wymieszać.
    Ciasto rozwałkować, podsypując mąką. Szklanką wykrawać kółka. Na środek każdego kółka kłaść po łyżeczce farszu i formować pierogi, dokładnie sklejając brzegi.
    W dużym garnku zagotować lekko osoloną wodę. Pierogi gotować partiami, przez ok. 2 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmować łyżką cedzakową.
    Masło roztopić osobno w małym rondelku, dodać pokrojone w cienkie plasterki pozostałe 2 ząbki czosnku oraz tymianek. Smażyć, aż czosnek lekko się zrumieni, uważając, by nie przypalić masła.
    Ugotowane pierogi polać masłem czosnkowo-tymiankowym.

    Pozdrawiam
    Big Czu :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Anonimowy19/5/15

    Chałwowa Pavlova

    5 białek
    200g drobnego cukru do wypieków
    1 łyżka mąki ziemniaczanej
    50g poruszonej chałwy waniliowej

    Krem:

    0,5 litra kremówki 30%
    250g serka mascarpone
    0,5 szklanki cukru pudru
    250g chałwy z orzechami

    Dekoracja:
    Świeże figi
    rodzynki
    orzechy

    Białka ubić na sztywną pianę stopniowo dodając cukier. Do sztywnej piany dodać łyżkę mąki ziemniaczanej i krótko zmiksować. Chałwę pokryszana widelcem, dodać do piany i bardzo ostrożnie, najlepiej rózgą wymieszać.
    Pianę wyłożyć na wyłożoną papierem do pieczenia blachę piekarnika formując dowolny kształt.
    Pięć w nagrzanym do 180st Celsjusza piekarniku przez 5 minut następnie zmniejszyć temperaturę do 150st i piec kolejne 90minut
    Studzić w uchylony piekarniku.

    Krem:

    Wersja pierwsza
    Śmietanę ubić z cukrem pudrem na sztywno, dodać serem mascarpone w trzech turach po każdej dokładnie miksujac przez 2-3minuty.
    do gotowego kremu dodać poruszone chałwę i wymieszać łyżką. Schłodzić przez godzinę w lodówce. Wyłożyć na wystudzoną blat bezowy. Posypać orzechami u rodzynkami a na górze ułożyć ćwiartki świeżej figi.

    Wersja druga: - pomijamy cukier puder!
    Śmietanę zagotować, wrzucić do niej poruszone chałwę i dokładnie wymieszać do całkowitego rozpuszczenia chałwy w śmietanę. Jeśli zajdzie taka potrzeba podgrzać całość i wymieszać aż powstanie gładka masa (zależy to od rodzaju i gęstości chałwy). Wystudzić. Schodzić w lodówce przez 12h a najlepiej cały noc. Kolejnego dnia przestudzoną masę ubić mikserem na wysokich obrotach aż krem "zacznie pisać". Schłodzić w lodówce przez 30min i wyłożyć na wystudzoną bezowy blat. Posypać orzechami i rodzynkami oraz udekorować świeżymi figami.

    Karolina Dulska

    karolina.dulska@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimowy19/5/15

      Oczywiście chałwa ma być pokruszona a bezę należy piec ��

      Usuń
  13. Łazanki z cykorią i serem feta

    1 kg makaronu typu łazanki
    3 cykorie
    2 posiekane ząbki czosnku
    1 cebula
    1 kostka sera feta
    Sól, pieprz, suszone oregano
    Oliwa z oliwek
    Sok z ¼ cytryny

    Ser feta kroimy w kostkę. Cykorie kroimy w paski. Na oliwie podsmażamy posiekaną w kostkę cebulę, czosnek oraz cykorię. Gotujemy makaron w osolonej wodzie następnie odcedzamy. Na półmisek wykładamy makaron następnie wykładamy podsmażoną cykorię oraz ser feta. Posypujemy suszonym oregano i skrapiamy cytryną.

    Małgorzata Kwiatkowska
    bon.appetit.malgorzaty@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  14. Gołąbki w liściach winogronowych z ryżem i oliwkami

    ok. 10 dużych winogronowych liści + kilka do wyłożenia garnka
    2 szklanki ugotowanego na wpół miękko wcześniej białego ryżu
    2 cebule
    2 garści zielonych oliwek
    2 małe cukinie
    siekana świeża mięta
    siekana świeża natka pietruszki
    sól, pieprz
    1 l bulionu
    sok z połowy cytryny
    oliwa z oliwek



    Liście winogron zanurzamy we wrzątku na 3 minuty. Cebulę siekamy w kostkę, cukinię ścieramy na tarce. Następnie podsmażamy cebulę i cukinię. Potem odciskamy nadmiar soków. natkę siekamy. Ugotowany ryż mieszamy z cebulą oraz z oliwkami i natką. Doprawiamy solą i pieprzem. Całość mieszamy. Farsz nakładamy po 1 łyżce na liściach i zwijamy jak tradycyjne gołąbki. Na dnie rondla układamy pozostałe liście winogron i ciasno układamy gołąbki. Zalewamy bulionem oraz sokiem z cytryny. Na wierzch układamy następne liście. Podczas gotowania możemy gołąbki obciążyć talerzykiem, żeby gołąbki się nie przemieszczały. Gotować około 25 - 30 minut.
    gotowe gołąbki polewamy oliwą i sokiem z cytryny.

    Małgorzata Kwiatkowska
    bon.appetit.malgorzaty@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  15. Chłodnik buraczany z oliwkami na jogurcie greckim z przegrzebkami

    2 wiązanki botwiny (liście, łodygi i buraczki)
    ok. 1 szklanki greckiego jogurtu
    100 g sera feta
    1 ogórek zielony
    1 słoiczek zielonych oliwek
    kilka rzodkiewek
    1 łyżeczka cukru
    sok z cytryny (do zupy i przegrzebek)
    sól, pieprz do smaku
    szczypiorek
    koperek (do zupy i do przegrzebek)
    1 opakowanie - mrożone przegrzebki
    1 ząbek czosnku
    2 łyżki masła
    1 łyżka oliwy


    Botwinkę myjemy, kroimy z łodygami i obranymi buraczkami. Zalewamy wrzątkiem, zakwaszamy sokiem z cytryny, aby pozostał ładny kolor. Oraz dodajemy łyżeczkę cukru. Gotujemy na małym ogniu, aż botwinka będzie miękka (max do 10 minut, nie dłużej bo się rozpadnie).
    Ogórki i rzodkiewki myjemy i obieramy. Ścieramy na tarce o dużych oczkach albo kroimy w kostkę. Koperek i szczypiorek myjemy i drobno siekamy.
    Po ugotowaniu zupy całkowicie ją studzimy.
    Jogurt dokładnie mieszamy trzepaczką i wlewamy do zupy. Dodajemy oliwki, drobno posiekany szczypiorek i koperek oraz warzywa. Zupę doprawiamy do smaku solą, pieprzem. Dekorujemy serem feta w kostce. Podajemy z przegrzebkami.

    Przegrzebki:
    Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy 1 łyżkę oliwy oraz czosnek przeciśnięty przez praskę oraz posiekany koperek. Na tym maśle smażymy przegrzebki po 3 minuty z każdej strony. Doprawiamy solą. Na koniec skrapiamy sokiem z cytryny. I gotowe. Przegrzebki udekorowałam masłem ziołowym własnej roboty (nie jest to konieczne). Podajemy je do chłodnika. Idealnie pasują z tostami.

    Małgorzata Kwiatkowska
    bon.appetit.malgorzaty@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  16. Kluski leniwe z sosem jogurtowym

    • 400 g twarogu półtłustego
    • 100 g fety
    • 50 g szpinaku
    • 2 szklanki mąki
    • 2 jajka
    • czubata łyżka mąki ziemniaczanej
    • szczypta soli
    SOS
    • 150 g jogurtu greckiego
    • 10 szt oliwek zielonych ( pokrojonych)
    • 1 łyżka majonezu
    • ząbek czosnku (przeciśnięty)
    • cukier
    • pieprz
    Umyty szpinak dusimy w małej ilości wody aż będzie miękki, następnie odcedzamy. Łączymy z pozostałymi składnikami i wyrabiamy zwarte ciasto. Formujemy ciasto w wałki i odcinamy kluseczki, które wrzucamy na gotującą się osoloną wodę. Gotujemy około 3 minut aż do wypłynięcia klusek na powierzchnię wody. Składniki sosu łączymy i przyprawiamy do smaku. Podajemy z kluskami.


    mdrabik1@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  17. Szparagi z serem Halloumi

    pęczek zielonych szparagów
    1 większy ząbek czosnku
    pół pęczka pietruszki
    oliwa z oliwek
    ser Halloumi

    Ser Halloumi kroimy w 1,5 cm plastry, rozgrzewamy oliwę na patelni, kładziemy plastry sera, i smażymy ser z dwóch stron aż zacznie być rumiany. Ser odstawiamy na talerzyk.

    Szparagi myjemy i odcinamy zdrewniałe końcówki ( można wygiąć szparag, a końcówka sama złamie się we właściwym miejscu). Następnie szparagi oskrobujemy obieraczką do warzyw, tak aby powstały cieniutki i długie paski (główkę odcinamy w całości).
    Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy paseczki szparagów i podsmażamy na małym ogniu, do czasu aż staną się miękkie (ok 5 min). Następnie dodajemy rozgnieciony ząbek czosnku i posypujemy obficie drobno posiekaną natką pietruszki. Chwilkę razem dusimy i przyprawiamy świeżo zmielonym pieprzem i solą.
    Danie nakładamy na talerze, a na wierzchu układamy podsmażone kawałki sera Halloumi.

    olszewska.ewa@op.pl

    OdpowiedzUsuń
  18. Anonimowy20/5/15

    SERNIK Z JOGURTÓW GRECKICH
    3 opakowania jogurtu greckiego (po 400 ml)
    1 cukier waniliowy
    1/2 szklanki cukru pudru
    6 jajek
    3 budynie śmietankowe
    1/2 szklanki oleju
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    puszka brzoskwiń w syropie
    ewentualnie herbatniki
    Oddzielamy żółtka od białek. Miksujemy żółtka z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Dodajemy kolejno olej, budynie, proszek do pieczenia i jogurt. A na koniec dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy ręcznie.
    Można spód wyłożyć herbatnikami, wlać masę z jogurtów a na wierzch położyć kawałki brzoskwiń. Pieczemy około 1 godz w temperaturze 180 stopni.

    Pozdrawiam Kamila
    camilla.mac@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  19. Anonimowy20/5/15

    Pierogi z kaszą gryczana serem feta i mięty

    Ciasto pierogowe:
    3 szklanki mąki wrocławskiej
    250ml gorącej wody
    3/4 łyżeczki soli
    1 łyżeczka oleju rzepakowego

    Z podanych składników zagnieść gładkie i elastyczne ciasto. Dać mu odpocząć przynajmniej 15-20min przed wałkowaniem

    Farsz:
    Szklanka kaszy gryczana najlepiej nie palnej
    250g sera feta
    Garść świeżych liści mięty
    3/4 łyżeczki soli
    3/4 łyżeczki pieprzu
    1/2 łyżeczki curry

    Kaszę ugotować bez soli, odsączyć i ostudzić na sicie.
    Do zimnej kaszy wkroczyć set feta, dodać sól pieprz ì curry. Wymieszać. Miętę posiekać, dodać do farszu i delikatnie wymieszać. Jeśli farsz jest zbyt luźny (polskie odpowiedniki sera feta czasem są zbyt zwarte i nie łączą się dobrze z kaszą) można dodać jedno białko jaj kurzego i wymieszać.

    Ciasto rozwałkować (w razie potrzeby delikatnie podsypywac mąką) na grubość 2mm, szklanką wykrawanie kółka i nakładać po 15 łyżeczki farszu. Zakleić boki.

    Wrzucać na wrzącą osoloną wodę i gotować do wpłynięcia.

    Podawać gorące w wersji z dodatkiem pasty oliwek albo z oliwą z oliwek lub z sosem czosnkowym na bazie jogurtu greckiego.

    Mój mąż zjada z dodatkiem pasty z suszonych pomidorów z czosnkiem.


    Karolina Dulska
    karolina.dulska@poczta.onet.pl


    OdpowiedzUsuń
  20. Anonimowy20/5/15

    Gazpacho z pomidorów i ogórka z dodatkiem sera feta i oliwek

    Składniki:

    2 łyżki oleju ( użyłam Kujawskiego z czosnkiem i pomidorami)
    1 czerwona cebula drobno posiekana
    1 łyżki suszonego oregano
    3 ząbki czosnku przecisnięte przez praskę
    500 g przecieru pomidorowego
    1 nieduży świeży ogórek krojony w małą kostkę
    1 łyżeczka miodu
    20 czarnych oliwek przekrojonych na pół
    1 czerwona papryka pokrojona w drobną kostkę
    4 duże pomidory
    100g sera fet, pokrojonego w kostkę
    1 cebula dymka - tylko zielona część drobno posiekana sól i pieprz

    Rozgrzać olej w dużym garnku. Dodać cebulę i czosnek, oregano. Doprawić solą i pieprzem i smażyć przez około 5 minut na średnim ogniu, ciągle mieszając. Po tym czasie dodać przecier pomidorowy i poczekać aż całość się zagotuje (po zagotowaniu zdjąć z palnika). W międzyczasie umyć pomidory, przekroić na ćwiartki i zmiksować w blenderze na gładko razem z miodem. Dodać zmiksowane pomidory do garnka, dorzucić ogórek, paprykę i oliwki oraz dymkę. Całość dokładnie wymieszać. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Podawaj schłodzone z dodatkiem sera feta a dla ozdoby udekorować listkami świeżej mięty.

    Karolina Dulska
    karolina.dulska@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  22. KROKIETY Z CIASTA FILO Z NADZIENIEM Z SERA KOZIEGO I SZPINAKU
    1 duza cebula
    1 lyzka oliwy z oliwek plus 3lyzki do smarowania ciasta
    2 zabki czosnku
    250g swiezego szpinaku
    50g prazonych drobno posiekanych orzechow laskowych lub wloskich
    Kilka lisci swiezej miety
    150g koziego sera
    4 arkusze ciasta filo (lub gotowego ciasto francuskiego)
    Skorka otarta z jednej cytryny
    1 lyzka ziaren sezamu

    Wedzona papryka w proszku do posypania


    Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
    Posiekana cebule zeszklij na oliwie ok 8 minut, dodaj pokrojony czosnek i podsmaz kolejne 2 minuty.
    Wrzuc liscie szpinaku na durszlak, zalej go wrzatkiem z czajnika . Odcedz I schlodz.
    Pokroj szpinak I dodaj go do cebuli z czosnkiem.
    Posiekaj orzechy I miete dorzuc do reszty.
    Dorzuc jeszcze pokruszony ser kozi I otarta skorke z cytryny.
    Calosc wymieszaj I odstaw na bok.
    Poloz jeden arkusz ciasta filo na desce. Zloz na pol posmaruj oliwa . Wyloz ¼ przygotowanego nadzienia. Zaloz boki I zwin jak krokieta. Powtorz z pozostalym ciastem. Wyloz gotowe krokiety na blache do pieczenia. Lekko posmaruj pozostala oliwa. Posyp sezamem. Piecz ok15 minut. Posyp wedzona mielona paprika. Piecz jeszcze 2minuty. SMACZNEGO 

    lub

    MAKARON Z KOZIM SEREM,ORZECHAMI WLOSKIMI I CZERWONYM PIEPRZEM
    100G orzechow wloskich
    25g niesolonego masla
    2 lyzki oliwy z oliwek
    3 zabki czosnku
    1 lyzka czerwonego pieprzu, grubo zmielony
    25g lub duza garsc lisci natki pietruszki
    300g makaronu
    100g sera koziego
    Orzechy podsmaz chwile na patelni bez tluszczu.
    Podgrzej maslo z jedna lyzka oliwy .Wrzuc pokrojony czosnek gotuj ok 2minut az lekko zbrazowieje. Dodaj orzechy, czerwony pieprz I polowe natki pietruszki.
    W miedzyczasie ugotuj makaron z jedna lyzka oliwy, o minute krocej niz w przepisie.
    Odcedz, zostawiajac ¼ szklanki wody z ugotowanego makaronu.
    Wymieszaj makaron z orzechowa masa, dodac troche wody z makaronu, dorzuc pokruszony ser kozi I posyp reszta natki pietruszki . Smacznego.


    Monika Mizgala
    kashebe@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  23. Anonimowy21/5/15

    Sałatka brokułowa z fetą i jogurtem greckim

    500g brokułów
    100g fety
    1 czerwona cebula
    3 łyżki jogurtu greckiego
    3 łyżki majonezu
    pieprz
    sól
    30g ziaren słonecznika

    Brokuły gotujemy w osolonej wodzie - trzeba uważać, żeby się nie rozgotowały ;)
    Odcedzamy je i studzimy, w tym czasie na suchej patelni prażymy ziarna słonecznika (rada dla podjadaczy - uważajcie - gorące jak... bardzo gorące!)
    Brokuły i słonecznik się studzą, więc zajmujemy się sosem majonezowo - jogurtowym ;) mieszamy majonez z jogurtem, doprawiamy solą i pieprzem i odstawiamy na chwilkę ;)
    No i cebula.... będziemy płakać ;) trzeba posiekać czerwoną cebulkę, więc siekamy - nie ma że boli/piecze... ;)
    Fetę też kroimy - tu będzie lajtowo ;)
    Brokuły już się pewnie wystudziły ;) układamy je na dnie miski, posypujemy pokrojoną fetą, na fetę wrzucamy posiekaną cebulkę, polewamy sosem jogurtowym i całość obsypujemy prażonym słonecznikiem ;)

    Mirka W.
    monetta09@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  24. Anonimowy21/5/15

    Chałwa

    kupujemy chałwę i... jemy ;)
    nie należy psuć takiej dobroci niepotrzebnymi dodatkami ;)

    Mirka W
    monetta09@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  25. Anonimowy21/5/15

    Zapiekane gniazdka pomidorowo - szpinakowe

    150g makaronu (np. grube wstążki)

    250g szpinaku
    2 ząbki czosnku
    1 serek topiony śmietankowy - "trójkącik"
    3 łyżki fety
    1 łyżka śmietany 18%
    0,25 szklanki startego żółtego sera
    pieprz

    0,5 puszki pomidorów
    0,5 łyżeczki soli
    0,5 łyżeczki cukru
    1 mała cebula
    2 ząbki czosnku
    pieprz
    bazylia
    oregano

    0,5 szklanki tartego żółtego sera (do posypania wierzchu)

    Wszystko mamy? To do garów ;)

    Makaron gotujemy w osolonej wodzie - al dente ;)

    Szpinak dusimy z wyciśniętym czosnkiem, serkiem topionym, fetą, pieprzem, dodajemy śmietanę i na końcu żółty ser ;)

    Podsmażamy cebulkę na odrobinie oleju, dodajemy wyciśnięty czosnek oraz pomidory i doprawiamy solą, pieprzem, cukrem, ziołami. Dusimy wszystko do uzyskania odpowiedniej konsystencji - sosik nie może być za rzadki, żeby nam przez makaron nie przeleciał ;)

    Dno naczynia żaroodpornego smarujemy olejem, wykładamy makaron. Makaron polewamy obficie sosem pomidorowym. a na koniec masę szpinakowo - serową ;) jak zapiekanka to na wierzchu musi się znaleźć... tarty żółty ser ;) Naczynie żaroodporne przykrywamy i pakujemy do piekarnika do temp. 180st.C na ok. 20 minut ;)

    Mirka W.
    monetta09@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  26. Moja propozycja to pyszne, zdrowe warzywa zapiekane z makaronem i kozim serem, podane z bazyliową pastą:
    Potrzebujemy:
    - 4 obrane i pokrojone w plasterki marchewki
    - 2 umyte i pokrojone pory ( tylko biała część)
    - 3 umyte i pokrojone w paski kolorowe papryki ( czerwona, zielona i biała)
    - dowolny ugotowany makaron ( u mnie małe gwiazdki)
    - kozi ser
    - sól morska, kolorowy pieprz, oregano do smaku
    - 3 łyżki oliwy z oliwek Kalamata
    W woku lub garnku rozgrzewamy oliwę z oliwek Kalamata. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy por, chwilkę dusimy i dodajemy marchewki i paprykę. Dusimy około 10 minut, aż warzywa zmiękną. Dodajemy sól, pieprz, oregano do smaku i całość dusimy około 1 minuty. Dodajemy ugotowany ulubiony makaron i całość mieszamy. Warzywa z makaronem przekładamy do jednego większego lub kilku mniejszych naczyń do zapiekania, na wierzch układamy kilka plastrów koziego sera i całość zapiekamy około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 185 C. Zapiekankę podajemy gorącą z bazyliową pastą:
    Listki z jednej doniczki bazylii miksujemy z 3 ząbkami czosnku i kilkoma łyżkami oliwy z oliwek Kalamata. Solimy do smaku.

    Moja druga propozycja to szybki, prosty i smaczny makaron z suszonymi pomidorami, czosnkiem, szpinakiem i pokruszonym serem kozim. Suszone pomidory idealnie pasują do makaronu a wraz ze szpinakiem są udanym połączeniem i gwarantują dobry smak dania. Potrzebujemy
    - ugotowany al dente makaron - 200 gram
    - świeży szpinak - opakowanie
    - suszone pomidory w oleju - 8 sztuk
    - czosnek - 3 ząbki
    - ser kozi
    - sól morska, kolorowy pieprz do smaku.
    Na maśle podsmażamy bardzo szybko drobno pokrojony czosnek i dodajemy świeży szpinak. Całość krótko dusimy i dodajemy grubo pokrojone suszone pomidory w oleju. Jeszcze raz chwilkę gotujemy i łączymy z makaronem. Doprawiamy solą i świeżo zmielonym kolorowym pieprzem do smaku i podajemy. Na talerzu makaron posypujemy pokruszonym lub drobno pokrojonym serem kozim.

    Bardzo polecam i zachęcam do wypróbowania:)

    Pozdrawiam
    Aneta
    aneta.majchrzak@wp.pl

    OdpowiedzUsuń

www.VD.pl
Copyright © bistro mama , Blogger